Advertisement
   GALERIA FOTOGRAFII  |  MAPA SERWISU  |  KONTAKT  |  BIP   
Niedziela 16 Czerwca 2024
  

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Image

Wejdź

Wejdź - Gminny Klub Sportowy Rzgów

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wyszukiwarka
AKTUALNOŚCI arrow OŚRODEK DORADZTWA ROLN. arrow UWAGA ROLNICY
UWAGA ROLNICY Drukuj E-mail
ImageUwaga Rolnicy – co z płodozmianem?

Zasada płodozmianu obowiązuje od 2008 roku i jest jednym z wymagań dotyczących Dobrej Kultury Rolnej.
Na podstawie tej zasady, na danej działce ewidencyjnej, nie można uprawiać tego samego gatunku zboża – pszenicy, żyta, jęczmienia lub owsa – dłużej niż 3 lata.
Po tym okresie niezbędny jest właśnie płodozmian, co jest weryfikowane przez ARiMR. Weryfikowane to jest na podstawie „karty informacyjnej”, którą co roku Rolnik dostaje wraz z wnioskiem, i której to karty Rolnik nie oddaje z wnioskiem, tylko przechowuje w swoich dokumentach. A dlaczego przechowuje? Po to żeby pamiętać, jakie zboże posiał na swoich działkach w danym roku.

PRZYKŁAD:

Jeżeli w 2008 roku na działce nr 100 posiano żyto, to może być ono przez 3 lata na tej działce. Ponieważ zasada obowiązuje od 2008 roku wychodzi, że nasze przykładowe żyto może być w 2008, 2009 i 2010 roku na działce nr 100.
Po trzech latach powinien być zastosowany płodozmian – czyli inna roślina, najlepiej taka, która poprawia strukturę gleby. Wszyscy wiemy, że na naszych słabych glebach nie rośnie nic prócz owsa i żyta, więc płodozmian polega na przemiennym sianiu owsa i żyta. Co oczywiście nie jest dobre dla gleby, nie zwiększa plonu a na dodatek nie niszczy chwastów, grzybów i szkodników zbożowych. Ale to inne bajka.

Co dalej?
Od 2010 roku weszła zmiana do zasady płodozmianu pozwalająca na siew tego samego zboża w 4 i 5 roku. Możliwe to jest pod warunkiem wykazania, iż uprawa tego samego gatunku zboża na tej samej działce ewidencyjnej, i w tym samym miejscu, nie ma degradującego wpływu na stan gleby i nie zubaża jej składu organicznego. Trzeba wykazać, że po tych 3 latach, kiedy sialiśmy żyto, zastosowaliśmy zabieg agrotechniczny poprawiający stan gleby taki jak:
- nawożenie obornikiem (co najmniej 10 ton na 1 ha) lub
- przyoranie lub wymieszanie słomy lub
- przyoranie lub wymieszanie poplonu (tzw. nawóz zielony).

Czyli idąc dalej naszym przykładem w 2010 roku wraz z wnioskiem o dopłaty powinniśmy złożyć oświadczenie o zamiarze wykonania zabiegu agrotechnicznego na jesieni. I wtedy w 2011 roku możemy podać we wniosku obszarowym, że na działce nr 100 mamy 4 raz zasiane żyto. Jeżeli mamy w 5 roku też posiane żyto to sytuacja jest analogiczna – w 2011 roku również składamy takie oświadczenie i w 2012 roku podajemy, że na naszej działce nr 100 posiane jest żyto.

Ale już w 6 roku nie możemy nic zrobić tylko zastosować płodozmian.
Oczywiście, nie zastosowanie się do zasady płodozmianu grozi sankcjami w postaci obniżenia dopłat bezpośrednich, ONW i rolnośrodowiskowych. Dalsze niedostosowanie jest już naruszeniem rażącym Dobrej Kultury Rolnej i skutkuje wstrzymaniem dopłat.

Wspomnę tylko, że płatność ONW jest między innymi właśnie dopłatą do gruntów ornych o słabej klasie. Dopłata ta ma więc wspomóc uprawę rośliny na tej glebie. W naszej strefie jest to 179 zł i jeżeli Rolnicy ją pobierają, to muszą utrzymywać ziemię w Dobrej Kulturze Rolnej, stosując np. właśnie płodozmian.

P.S. Jakikolwiek Doradca rolny wypełniający Rolnikowi wniosek nie wie, jakie miał on zboża w poprzednich latach, dlatego tego obowiązku dopilnować muszą tylko i wyłącznie Rolnicy. Proszę zebrać swoje karty informacyjne i przeanalizować je.
W razie problemów służę pomocą – Liliana Tatara Starszy Doradca Rolny WODR.
< Poprzedni   Następny >