Advertisement
   GALERIA FOTOGRAFII  |  MAPA SERWISU  |  KONTAKT  |  BIP   
Wtorek 17 Maja 2022
  

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Image

Wejdź

Wejdź - Gminny Klub Sportowy Rzgów

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wyszukiwarka
AKTUALNOŚCI arrow OŚRODEK DORADZTWA ROLN. arrow 11 maja 2012 - V zbiórka odpadów foliowych z gospodarstw domowych
11 maja 2012 - V zbiórka odpadów foliowych z gospodarstw domowych Drukuj E-mail
Image11 maja br. odbyła się w naszej gminie kolejna – już V – zbiórka odpadów foliowych z gospodarstw domowych. Przedsięwzięcie to organizowane jest dwa razy w roku przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego, który ma siedzibę przy ul. Konińskiej 14, w budynku pawilonu.
Jako doradca rolny staram się wyjść naprzeciw potrzebom Rolników, pomagając im w przestrzeganiu Zasad Wzajemnej Zgodności. Wymogi dotyczące przestrzegania tych zasad to jakby „kodeks rolniczy” według, którego powinno się prowadzić gospodarstwo rolne. Obowiązują od 2009 roku i składają się z 3 etapów:
• Obszar A – ochrona środowiska i identyfikacja i rejestracja zwierząt – wszedł w życie
1 stycznia 2009 roku – czyli ochrona wód przed zanieczyszczeniami, dbałość
o środowisko i prowadzenie ksiąg rejestracji zwierząt,

Image • Obszar B – Zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt i zdrowotność roślin – obowiązuje od
1 stycznia 2011 roku – rolnicy muszą przestrzegać higieny przy produkcji pasz, poznali wymagania dotyczące postępowania w razie stwierdzenia choroby zwierząt hodowlanych, prowadzą ewidencję oprysków, leczenia zwierząt itp.
• Obszar C – dobrostan zwierząt – ten wymóg będzie obowiązywał od 1 stycznie 2013 r. – dotyczy zapewnienia zwierzętom jak najlepszych warunków utrzymania.Zbiórka odpadów foliowych z gospodarstw, nie tylko rolniczych ale i domowych, spełnia wymagania obszaru A i B. Wpływa na poprawę stanu naszego środowiska naturalnego i chroni wody podziemne przed zanieczyszczeniami. Wystarczy tylko wyobrazić sobie 35 ton odpadów po sianokiszonce, opakowań po nawozach, środkach ochrony roślin itp. jakie zebraliśmy do tej pory i pomyśleć, że te śmieci nie „zdobią” naszych lasów, nie zapychają kominów i pieców na zimę, nie spadają nam na głowę w postaci kwaśnych dreszczów.
To robi wrażenie, nieprawdaż?!
Ze zbiórki korzysta coraz więcej osób, nie tylko mieszkańców gminy Rzgów ale również i gmin ościennych – Grodźca i Rychwała. To bardzo cieszy i zapewniam, że nikomu nie odmówimy takiej formy pomocy, jeżeli przywiezie swoje odpady na zbiórkę organizowaną w naszej gminie.
Chciałabym na koniec zaznaczyć, że współpraca ODR z Rolnikami w naszej gminie to czysta przyjemność. Rolnicy są otwarci na różne propozycje współpracy i zdyscyplinowani
w przestrzeganiu przepisów. Chciałabym podziękować za obecność na szkoleniach, na Sejmiku, kursach chemizacyjnych i na zbiórkach. Również za to, że doradztwo rolne w naszej gminie ma sens.
Kolejna zbiórka odpadów foliowych będzie jesienią, natomiast zbiórka olejów odpadowych dopiero po uzbieraniu około 1200 l zużytych olejów. Prosiłabym o zapisywanie się na listę.
Zapraszam do biura ODR – Liliana Tatara doradca rolny WODR.
< Poprzedni