Advertisement
   GALERIA FOTOGRAFII  |  MAPA SERWISU  |  KONTAKT  |  BIP   
Sobota 9 Grudnia 2023
  

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Image

Wejdź

Wejdź - Gminny Klub Sportowy Rzgów

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wyszukiwarka
AKTUALNOŚCI arrow O GMINIE arrow PRZYRODA arrow POMNIKI PRZYRODY
POMNIKI PRZYRODY Drukuj E-mail

Na terenie Gminy Rzgów zarejestrowano 5 pomników przyrody:
-  dąb szypułkowy w Osieczy,
-  lipa drobnolistna w Rzgowie,
-  aleja kasztanowców w Sławsku,
-  bluszcz pospolity w Zastrużu,
-  sosna zwyczajna w Brannie.


Image

Dąb szypułkowy w Osieczy


Dąb rośnie na łące. Najbliższe zabudowania znajdują się w odległości ok. 50 m. Wysokość dębu wynosi 25 m, obwód pierścienicy 600 cm. Obiekt ma dwa rozwidlenia: pierwsze na wys. 4 m, drugie na wys. 6 m. Na wysokości drugiego rozwidlenia znajduje się odłamany po uderzeniu pioruna konar, poza tym dąb jest w dobrym stanie. Podstawa drzewa jest obrośnięta czarnym bzem.


Image

Lipa drobnolistna w Rzgowie


Lipa rośnie w pobliżu parkanu otaczającego kościół p.w. św. Jakuba w Rzgowie, przy bramie wejściowej do kościoła. Korona lipy składa się z pięciu konarów ułożonych asymetrycznie. Stwierdzono bardzo duże uszkodzenie części odziomkowej pnia (powyżej 50%), postępującą martwicę drewna, ślady żerowania szkodników oraz brak śladów wydzielania posuszu.


Image

Aleja kasztanowców w Sławsku


Aleja kasztanowców ciągnie się wzdłuż drogi powiatowej nr P474 Sławsk – Kowalewek. Liczy ogółem 32 drzewa o obwodzie pnia od 150 do 300 cm i wysokości od 10 do 15 m.

Image

Bluszcz pospolity w Zastrużu (osobnik owocujący)


Obiekt zlokalizowany jest przy drodze powiatowej nr P3096 Konin – Rzgów obok przydrożnej kapliczki w Zastrużu. Bluszcz obrasta zamarły pień grochodrzewu (robinia) na wysokość ok. 8 m.
Image

Sosna zwyczajna w Brannie


Sosna zwyczajna (Pinus silvestris) rośnie w lesie, przy drodze biegnącej od Sławska do Branna (Droga Emerytka), w obrębie wsi Branno. Drzewo ma obwód na wysokości pierścienicy 290 cm, co jest rzadko spotykane wśród sosen w okolicy i w kraju. Na wysokości ok. 5 m drzewo rozgałęzia się na dwie strzały. Na drzewie umieszczona jest przydrożna kapliczka. Drzewo ustanowione pomnikiem przyrody ożywionej Uchwałą nr 44/07 Rady Gminy Rzgów z dnia 15 maja 2007 r. w sprawie ustanowienia pomnika przyrody.
Następny >
Wejdź

Wejdź

Wejdź

Logo
Wejdź

Wejdź

Wejdź
Wejdź

Wejdź
Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź