Advertisement
   GALERIA FOTOGRAFII  |  MAPA SERWISU  |  KONTAKT  |  BIP   
Wtorek 17 Maja 2022
  

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Image

Wejdź

Wejdź - Gminny Klub Sportowy Rzgów

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wyszukiwarka
AKTUALNOŚCI arrow STOWARZYSZENIA arrow KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH arrow STOWARZYSZENIE KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W OSIECZY
STOWARZYSZENIE KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W OSIECZY Drukuj E-mail
Historia KGW Osiecza


Koło Gospodyń Wiejskich w Osieczy zostało założone w 1959 roku. Pierwszą przewodniczącą była pani Żelek. Po jej śmierci została wybrana p. Krystyna Miśkiewicz. Dzięki pozyskaniu środków finansowych oraz inicjatywie mieszkańców w tzw. czynach społecznych w roku 1978 został wybudowany Dom Kultury w Osieczy, który stał się ważnym miejscem spotkań dla mieszkańców Osieczy. Od tego czasu członkinie KGW zaczęły gromadzić naczynia oraz wyposażenie kuchni i sali.

W 1985 roku został wybrany nowy zarząd KGW w Osieczy. Przewodniczącą została Marianna Mili, zastępcą przewodniczącej Bożena Sikorska, sekretarzem Anna Rydzewska, skarbnikiem Agnieszka Miśkiewicz, a przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Maria Gałecka.

Image
Fot.1: Dożynki w Osieczy 2006


Dopiero w roku 1998 dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Rzgowie udało się dobudować sanitariaty. W latach 2006 – 2010 wykonano szereg prac modernizacyjno-remontowych poprawiających wizerunek i jakość obsługi w Domu Kultury w Osieczy (m.in. remont i wyposażenie kuchni, remont podłogi i dachu, modernizacja schodów). W planach członkinie KGW mają jeszcze dalszą modernizację głównej sali oraz piwnicy.

Image
Fot.2: Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego w Kazimierzu Biskupim 2007


Od 1986 roku członkinie KGW organizują różne spotkania, zebrania czy imprezy towarzyskie takie jak np. Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka, sylwestry, dyskoteki, bale karnawałowe czy pokazy i degustacje potraw oraz pokazy dekorowania stołów na rozmaite okazje. Członkinie Koła są organizatorkami kursów z zakresu gospodarstwa domowego (m.in. kurs kroju i szycia, kurs rowerowy) i pokazów, oraz konkursów, których celem jest podniesienie wiedzy i umiejętności kobiet wiejskich związanych z ich pozycją w rodzinie, w gospodarstwie wiejskim i zmieniającą się rolą w życiu publicznym.

Image
Fot.3: Festyn Rodzinny w Osieczy 2007


Panie z Koła Gospodyń Wiejskich zorganizowały także wiele wyjazdów m.in. na Targi Rolnicze „POLAGRA” do Poznania i Kościelca, a także wycieczki do Ciechocinka, Lichenia, Częstochowy. W 2005 roku długoletnia działaczka Koła p. Bożena Sikorska została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego”.

Image
Fot.4: Wielkopolskie Święto Dnia Turystyki w Grodźcu 2007


Działalność KGW była i jest wszechstronna. Członkinie aktywnie włączają się w organizowanie gminnych uroczystości: dożynek, biesiad, uroczystości szkolnych. Brały udział m.in. w Dożynkach w Ślesinie, Wierzbinku, Kramsku, Rychwale, Ruminie i Kazimierzu Biskupim. Poza tym, co roku biorą udział w pokazach stołów biesiadnych wielkanocnych i wigilijnych w Domu Kultury w Kowalewku oraz prezentują swoje specjały podczas corocznych Dni Gminy Rzgów. KGW Osiecza może poszczycić się licznymi sukcesami nie tylko na arenie gminnej, ale także w powiecie i województwie.

Image
Fot.5: Dożynki Powiatowe we Wierzbinku 2009


Bogatym w sukcesy był rok 2007, kiedy to KGW Osiecza zajęło I miejsce w Konkursie na Najpiękniejszy Stół Biesiadny z okazji Ruszenia Gmin Powiatu Konińskiego w Kazimierzu Biskupim, a podczas Powiatowych Dożynek w Kramsku wieniec dożynkowy KGW Osiecza zajął III miejsce. Panie z KGW zdobyły także nagrodę „Złotej Chochli” w konkursie stołów biesiadnych z okazji Wielkopolskiego Święta Dnia Turystyki w Grodźcu. W 2009 roku wieniec przygotowany przez członkinie KGW Osiecza został wybrany najpiękniejszym w powiecie konińskim podczas Dożynek Powiatowych we Wierzbinku.

Image
Fot.6: Najpiękniejszy Wieniec KGW Osiecza Powiatu Konińskiego 2009


KGW aktywnie współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną w Osieczy oraz Ludowym Zespołem Sportowym „Orzeł” Osiecza. Dzięki wspólnej inicjatywie udało się już zorganizować szereg imprez sportowo-kulturalnych jak np. Dożynki czy Festyny Rodzinne. Swoim działaniem członkinie Koła wspaniale integrują środowisko wiejskie, kultywują tradycje regionalne i zaszczepiają je w młodych pokoleniach.

Image
Fot.7: Przewodnicząca KGW Osiecza w towarzystwie OSP i ówczesnego Sołtysa podczas Dożynek w Osieczy 2006


W roku 2010 członkinie oficjalnie zarejestrowały Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Osieczy. Stwarza to dla nich szersze pole do rozwoju oraz pozyskiwania środków z funduszy zewnętrznych.


Obecny skład Zarządu KGW OSIECZA:
PRZEWODNICZĄCA  –  Jadwiga Marciniec
ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEJ  –  Anna Lepczyńska
SKARBNIK  –  Danuta Gmachowska
SEKRETARZ  –  Honorata Janicka

KOMISJA REWIZYJNA:
Maria Trojanowska
Mirosława Antonowicz
Mariola Orczyk
Następny >