Advertisement
   GALERIA FOTOGRAFII  |  MAPA SERWISU  |  KONTAKT  |  BIP   
Wtorek 17 Maja 2022
  

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Image

Wejdź

Wejdź - Gminny Klub Sportowy Rzgów

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wyszukiwarka
AKTUALNOŚCI arrow STOWARZYSZENIA arrow KLUBY SPORTOWE arrow LUDOWY ZESPÓŁ SPORTOWY "ORZEŁ" OSIECZA
LUDOWY ZESPÓŁ SPORTOWY "ORZEŁ" OSIECZA Drukuj E-mail
Historia klubu sportowego LZS Orzeł Osiecza


Początki istnienia naszego klubu sięgają lat 70-tych XX wieku. W tym okresie na terenach wiejskich bardzo szybko powstawały i prowadziły prężną działalność Ludowe Zespoły Sportowe. Nie inaczej było również w naszej miejscowości, gdzie za sprawą ówczesnej młodzieży powstało Koło Sportowe LZS Orzeł Osiecza. Pierwsze oficjalne wzmianki o działalności naszego klubu pochodzą z kroniki klubowej prowadzonej od roku 1977. Wiosną 1977 r. podczas zebrania założycielskiego dokonano wyboru nazwy klubu oraz 5-osobowego zarządu, w skład którego weszli:

Przewodniczący  –  Piotr Całuj
Zastępca Przewodniczącego  –  Krzysztof Kasprzak
Sekretarz  –  Kazimierz Robak
Zastępca Sekretarza  –  Andrzej Karmowski
Skarbnik  –  Andrzej Samulczyk


W tym okresie w naszym klubie zrzeszonych było 37 czynnych zawodników, skupionych wokół dwóch sekcji: piłki nożnej i siatkowej. Członkowie koła z roku 1977: Całuj Piotr, Kasprzak Krzysztof, Robak Kazimierz, Karmowski Andrzej, Samulczyk Andrzej, Durski Marek, Fabisiak Andrzej, Fabisiak Henryk, Fabisiak Jan, Gmachowski Adam, Karmowski Piotr, Kasprzak Andrzej, Kruszyński Wojciech, Libelt Roman, Naworski Kazimierz, Naworski Józef, Poniedziałek Jerzy, Poniedziałek Roman, Rek Mirosław, Robak Wojciech, Samulczyk Marek, Samulczyk Zdzisław, Stasikowski Piotr, Sobczak Piotr, Woźniak Jan, Woźniak Mirosław, Trzaskowski Grzegorz, Morawski Roman, Fabisiak Benon, Kwiatkowski Ryszard, Sobczak Michał, Pilarski Jan, Goździk Ignacy, Kowalczykiewicz Kazimierz, Całuj Marek, Dominiak Adam.

Gracze naszego klubu nie skupiali się tylko na rywalizacji z drużynami z terenu naszej gminy. W naszej kronice klubowej udokumentowane są mecze piłkarskie z takimi drużynami jak:

LZS Orzeł Osiecza  –  V Osiedle Konin  4:4  (po serii rzutów karnych 7:6)  –  15.05.1977 r.
LZS Orzeł Osiecza  –  LZS Sławsk  5:1  –  22.05.1977 r.
LZS Orzeł Osiecza  –  Kopojno  6:1  –  29.05.1977 r.
LZS Orzeł Osiecza  –  Konin-Wilków  1:3  –  05.06.1977 r.
LZS Orzeł Osiecza  –  LZS Sławsk  4:2  –  05.06.1977 r.

Ponadto nasi zawodnicy rywalizowali również z drużynami z Goliny i Zagórowa.


Członkowie Orła z lat 70-tych oprócz działalności sportowej, brali również udział w „czynach społecznych”, związanych z budową Domu Kultury w Osieczy.

Image
Fot.1: Kadra LZS Orzeł Osiecza 1977


Niestety lata 80-te nie były już tak owocne, zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym. Brak następców do prowadzenia działalności sportowej przyczynił się do zawieszenia działalności naszego klubu na blisko 20 lat.

Dopiero w 1999 roku powstała idea reaktywowania zespołu sportowego Orzeł. Pomysłodawcami wskrzeszenia kluby byli: Paweł Czajka oraz Radosław Rydzewski. Podczas Walnego Zebrania Członków LZS, które odbyło się 19.02.1999 r. w Domu Kultury w Osieczy podjęto decyzję o przywróceniu działalności sportowej przez nasz klub. Samo zebranie cieszyło się ogromnym zainteresowanie młodzieży nie tylko z naszej miejscowości, ale także z Babii oraz Barłóg. Przybyło na nie 60 osób!!! Podczas zebrania przedstawiono projekt działalności sportowej, który omówił Paweł Czajka, wybrano także władze klubu:

Zarząd:
Prezes  –  Paweł Czajka
Zastępca Prezesa  –  Radosław Rydzewski
Sekretarz  –  Michał Rek
Skarbnik  –  Michał Sobczak
Członek  –  Marcin Rurek
Członek  –  Paweł Jęsiak

Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący  –  Przemysław Zieliński
Członek  –  Tomasz Pogruszewski
Członek  –  Krzysztof Mili


W krótkim czasie udało się zakupić podstawowy sprzęt sportowy oraz stroje sportowe dla sekcji piłkarskiej, podarowane przez Urząd Gminy w Rzgowie przy wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, kierowanej przez Pana Stanisława Surowca.

Niestety rok 2000 nie był już tak owocny. Problemy organizacyjno-personalne uniemożliwiły szybką budowę obiektu sportowego i możliwość wyboru władz klubu, co było podstawowym wymogiem rozpoczęcia oficjalnej działalności.

Dopiero w roku 2001, dzięki pomocy firmy Hydro-Wat Pana Kazimierza Kowalskiego oraz SKR w Rzgowie, ruszyły prace związane z budową całego kompleksu sportowego, obejmującego boisko do piłki nożnej, siatkowej i niewielkie jeziorko. Przy budowie obiektu ogromne znaczenie miało również zaangażowanie społeczności lokalnej, kierowanej przez ówczesnego sołtysa Pana Michała Sobczaka (szczególną rolę odegrali również: Radosław Rydzewski, Florian Popiołek, Kazimierz Robak i Ryszard Kwiatkowski).

Rok 2002 był przełomowy w historii naszego klubu. W sierpniu odbyło się oficjalne otwarcie boiska, a zaszczytu pierwszego „kopnięcia piłki” dostąpiła ówczesna Pani Wójt Marianna Matuszewska. Uroczystość otwarcia uświetnił mecz z drużyną „Marol” Konin, gdzie w drużynie „Orła” zagrali: Michał Rek, Marcin Rurek, Tomasz Pilarski, Maciej Woźniak, Jacek Szubert, Damian Wojtyra, Maciej Przybylski, Jacek Antonowicz, Krzysztof Antonowicz, Krzysztof Robak i Łukasz Kujawa. We wrześniu rozpoczęto grodzenie całego obiektu siatką ogrodzeniową i w tym przypadku również dzięki zaangażowaniu mieszkańców Osieczy (głównie Pana Krzysztofa Lepczyńskiego i Mirosława Reka, którzy kierowali pracami), już po niespełna miesiącu prace pomyślnie zakończono!

Image
Fot.2: Otwarcie boiska sportowego w Osieczy 04.08.2002


Również w 2002 roku rozpoczął się długotrwały etap związany z rejestracją naszego klubu w Starostwie Powiatowym w Koninie oraz pierwszy wybór władz klubowych. W skład komitetu założycielskiego LZS „Orzeł” Osiecza weszli: Krzysztof Robak, Piotr Wanot i Radosław Rydzewski, który kierował pracą całego komitetu.

10 października 2002 r. odbyło się zebranie założycielsko-wyborcze, gdzie dokonano wyboru barw klubowych (czerwony i niebieski), herbu oraz władz klubu sportowego „Orzeł” Osiecza.
Jednomyślnie w skład zarządu weszli:

Prezes  –  Radosław Rydzewski
Vice Prezes  –  Piotr Wanot
Skarbnik  –  Michał Rek
Sekretarz  –  Krzysztof Robak


Dnia 23 stycznia 2003 r. zostaliśmy wpisani w Rejestr Organizacji Sportowych Starostwa Powiatowego w Koninie i tą datę przyjmuje się za początek istnienia naszego klubu.

Image
Fot.3: Kadra LZS Orzeł Osiecza 2003


2003 rok związany jest również z największym, jak do tej pory, sukcesem organizacyjnym naszego klubu. Udało nam się od podstaw zorganizować ligę piłkarską składającą się z 6 drużyn z pobliskich miejscowości (LZS „Orzeł” Osiecza, „Marol” Konin, LZS Grabienice, „Grom” Barłogi, LZS Zastruże i „Warta” Rumin). Rozgrywki ligowe, przy ogromnym zainteresowaniu kibiców i fanów piłki nożnej toczyły się od 3 maja do 10 sierpnia. Pomysłodawcami jak i organizatorami ligi w całości był nasz klub piłkarski, przy współpracy z sędziami – Wiktorem Nawrockim i Kazimierzem Robakiem.

W 2005 roku powstała, za sprawą Mariusza Fabisiaka i Jakuba Liebelta, sekcja piłki siatkowej odnosząca znaczne sukcesy – trzykrotni zwycięzcy Mikołajkowego Turnieju Siatkarskiego, uważanego za nieoficjalne mistrzostwa gminy Rzgów.

Image
Fot.4: Zwycięzcy III Siatkarskiego Turnieju Mikołajkowego 2006


W sezonie 2007/2008 siatkarze Orła jako jedna z dwóch drużyn z naszej gminy przystąpiła do Turnieju Grand Prix TKKF, w którym to nasi gracze zanotowali swój największy sukces zajmując II miejsce w klasyfikacji ogólnej turnieju!

Image
Fot.5: LZS Orzeł Osiecza - sekcja piłki siatkowej


22 stycznia 2007 r. podczas II zebrania sprawozdawczo-wyborczego wybrano nowe władze klubu. Na czele zarządu stanął dotychczasowy sekretarz Krzysztof Robak, sekretarzem został Łukasz Kujawa, stanowiska v-ce prezesa i skarbnika pozostały bez zmian. Z działalności klubowej wycofał się dotychczasowy prezes Radosław Rydzewski, który skupił się na działalności w Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieczy.

Latem 2007 roku nasz klub za sprawą członków zarządu: Krzysztofa Robaka i Michała Reka nawiązał współpracę o charakterze sportowo-kulturalnym z Kołem Gospodyń Wiejskich w Osieczy, czego owocem był organizowany corocznie Festyn Rodzinny promujący zdrowy i aktywny tryb życia, w ramach którego rozgrywany był Turniej Piłkarski Młodzików.

Po bardzo bogatych latach związanych z działalnością organizacyjną nadeszły również długo oczekiwane sukcesy sportowe. W latach 2006 – 2009 zawodnicy Orła zdominowali rozgrywki sportowe w gminie Rzgów odnosząc szereg sukcesów w ligach piłkarskich i turniejach siatkarskich.

Image
Fot.6: Trofea i puchary zdobyte przez LZS Orzeł Osiecza w latach 2003 - 2009


W czerwcu 2009 roku po raz pierwszy w historii naszego klubu udało się nam pozyskać sponsora, którym jest Towarzystwo Samorządowe reprezentowane przez Pana Waldemara Tubackiego. To właśnie w dużej mierzę dzięki środkom finansowym przekazywanym przez Towarzystwo Samorządowe możliwy jest start drużyny Orła w różnego rodzaju rozgrywkach sportowych.

Image
Fot.7: LZS Orzeł Osiecza - sekcja piłki nożnej


Od grudnia 2009 r. podjęliśmy starania, aby nasz klub sportowy włączyć w struktury Stowarzyszenia „Solidarni w Partnerstwie”, które skupia szereg organizacji oraz podmiotów gospodarczych z gmin Rzgów, Golina, Rychwał, Stare Miasto, Tuliszków i Grodziec. Już w styczniu 2010 r. zostaliśmy przyjęci w poczet członków stowarzyszenia. Dzięki temu mamy łatwiejszy dostęp do projektów samorządowych, szkoleń oraz inicjatyw obywatelskich, które przyczyniają się do rozwoju naszego klubu.

Image
Fot.8: LZS Orzeł Osiecza - sekcja piłki nożnej halowej (futsal)


15 stycznia 2011 r. odbyło się III w historii naszego klubu zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Zebranie to ze względu na powagę decyzji na nim podejmowanych cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród działaczy i zawodników Orła, a także przedstawicieli społeczności lokalnej oraz innych organizacji społecznych. W trakcie zebrania prezesem jednogłośnie wybrano dotychczasowego kierownika drużyny i kapitana zespołu Łukasza Gałeckiego, v-ce prezesem został długoletni działacz Orła Michał Rek, funkcję skarbnika powierzono dotychczasowemu prezesowi Krzysztofowi Robakowi, a sekretarzem został zawodnik sekcji siatkarskiej, członek Komisji Rewizyjnej w latach 2007 – 2011 Jakub Liebelt. Z dotychczasowej działalności wycofał się Łukasz Kujawa, który skupił się głównie na działalności w Ochotniczej Straży Pożarnej.
W roku 2010 wiceprezes Michał Rek nawiązał współpracę z klubem WKS Babia, czego efektem było zorganizowanie IV i V edycji rozgrywek Gminnej Ligi Piłki Halowej w Rzgowie w sezonach 2010/2011 i 2011/2012, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród zawodników jak i kibiców piłkarskich.
Również w sezonie letnim 2011 roku nasz klub wspólnie z WKS-em Babia zorganizował I edycję Gminnej Ligi Piłki Nożnej Orlik 2011, która rozegrana została na nowo otwartym kompleksie sportowym Orlik w Sławsku.
W październiku 2010 roku pojawiła się szansa na modernizację naszego kompleksu sportowego w ramach programu „Odnowa wsi”. Przy ogromnym udziale i zaangażowaniu społeczności lokalnej, przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieczy na czele z prezesem Radosławem Rydzewskim oraz członkami naszego klubu udało się złożyć wniosek i przystąpić do udziału w tym programie. Już w styczniu 2011 roku zapadła decyzją o pozytywnym zaopiniowaniu naszego wniosku przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu, jednak prace przy kompleksie sportowym rozpoczęły się dopiero we wrześniu 2011 roku a zakończyły w roku 2012.

Image
30.09.2011 - rozpoczęcie prac renowacyjnych boiska sportowego w Osieczy


Prace na obiekcie sportowym dotyczyły: modernizacji płyty boiska, przez jej wyrównanie i założenie nowej nawierzchni, zamontowaniu piłkochwytów za bramkami, montaż konstrukcji na boisku do koszykówki, oraz umocnienie brzegów jeziorka. Całość prac wyceniona została na bagatela 38 tys. zł i jest to jak do tej pory największa, jednorazowa inwestycja na naszym obiekcie.
W listopadzie 2011 roku radny Gminy Rzgów, v-ce prezes Orła, Michał Rek w trosce o rozwój działalności sportowej na terenie naszej gminy przedstawił projekt powołania przy Urzędzie Gminy w Rzgowie Gminnej Rady Sportu, jako organu opiniodawczego ściśle współpracującego z Wójtem i radnymi gminy. Projekt został pozytywnie zaopiniowany i już 16.12.2011 roku odbyło się w Sali posiedzeń Urzędu Gminy w Rzgowie pierwsze posiedzenie Gminnej Rady Sportu.
04.02.2012 roku podczas zebrania sprawozdawczego doszło do niecodziennej sytuacji. Z funkcji prezesa z powodów osobistych, po zaledwie roku czasu zrezygnował Łukasz Gałecki. W wyborach uzupełniających nowym prezesem został najaktywniej działający w tym okresie Michał Rek, w v-ce prezesem Kamil Całuj, pozostałe stanowiska pozostały bez zmian.Zarząd LZS ORZEŁ OSIECZA 2011 – 2015:
PREZES  –  Michał Rek
V-CE PREZES  –  Kamil Całuj
SKARBNIK  –  Krzysztof Robak
SEKRETARZ  –  Jakub Liebelt

KOMISJA REWIZYJNA:
Piotr Wanot  –  przewodniczący
Krzysztof Janiszewski  –  z-ca przewodniczącego
Piotr Rurek  –  członek

Źródła:
1)  Kronika Koła Sportowego LZS Orzeł Osiecza z roku 1977.
2)  Sprawozdanie z Walnego Zebrania Członków LZS w Osieczy z 19.02.1999 r.
3)  Protokoły z Walnych Zebrań Sprawozdawczo-Wyborczych z lat 2002 – 2012.
4)  Opracowania własne.


Opracowanie tekstu:  KRZYSZTOF ROBAK i MICHAŁ REK
< Poprzedni   Następny >
Wejdź

Wejdź

Wejdź

Logo
Wejdź

Wejdź

Wejdź
Wejdź

Wejdź
Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź