Advertisement
   GALERIA FOTOGRAFII  |  MAPA SERWISU  |  KONTAKT  |  BIP   
Niedziela 4 Grudnia 2022
  

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Image

Wejdź

Wejdź - Gminny Klub Sportowy Rzgów

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wyszukiwarka
AKTUALNOŚCI arrow STOWARZYSZENIA arrow KLUBY SPORTOWE arrow KLUB SPORTOWY "SOKÓŁ" RZGÓW
KLUB SPORTOWY "SOKÓŁ" RZGÓW Drukuj E-mail
Historia klubu sportowego KS Sokół Rzgów


Już w latach przedwojennych datuje się powstanie Klubu Sportowego „Sokół”, którego założycielem był Mieczysław Lewandowski. Klub posiadał trzy sekcje: lekkiej atletyki, piłki siatkowej i piłki koszykowej. Czołowym lekkoatletą był Józef Kucharczyk, natomiast w grach zespołowych wyróżniali się: Ignacy Kucharczyk, Henryk Mróz i Jan Kopczyński. Rozgrywki w piłkę siatkową odbywały się pomiędzy sąsiednimi drużynami tylko w okresie letnim na miejscowym boisku.

W latach 50-tych jeden z mieszkańców Rzgowa Tadeusz Błaszczyk jako żołnierz czynnej służby Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego grał w wojskowej drużynie „Gwardia”. W kolejnej dekadzie siatkarze ze Rzgowa występowali w różnych klasach rozgrywkowych Okręgowego Związku Piłki Siatkowej w Poznaniu. W tym samym czasie opiekunem z ramienia Urzędu Gminy (sekretarz gminy) był Władysław Wysocki, który czynnie wspierał kultywowanie sportu na terenie Rzgowa i okolic. W dowodzie zasług dla rozwoju kultury fizycznej odznaczony został „Brązową Odznaką Honorową LZS-u”.

Rzgów posiada piękne tradycje siatkarskie, kultywowane w miejscowej szkole podstawowej. W 1969 roku drużyna ze Rzgowa zdobyła wicemistrzostwo w Wielkopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Poznaniu. Do sukcesu tego przyczynił się nauczyciel mgr K. Balcerzak wraz z podopiecznymi: G. Łuczak, J. Kopaczewski, B. Kołodziejczak, M. Jędro, R. Błaszczyk (kapitan), H. Kopaczewski, A. Fabiszak, A. Krukowski, J. Zając, R. Fabiszak.

Image
Fot.1: Drużyna ze Rzgowa na Wielkopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Poznaniu (5-8.06.1969)


W 1973 roku ta sama drużyna zdobyła mistrzostwo województwa na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej we Włoszczowej i dotarła do finałów Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, uzyskując 17 miejsce.

W 1979 roku „Sokoły” ze Rzgowa brali udział w Mistrzostwach Polski Zakładów Spółdzielczych w Świebodzinie, gdzie zdobyli III miejsce.

W sezonie 1990/1991 doszło do pojedynku lidera Ludowych Zespołów Sportowych regionu konińskiego, zespołu „Grom” Malanów ze Rzgowem. Spotkanie to odbyło się na turnieju gminnym w Barłogach. Po zaciętej walce 3:2 wygrali siatkarze ze Rzgowa. Rewanż nastąpił wkrótce w Malanowie, gdzie gospodarze ponownie uznali wyższość rywala, tym razem 1:3. Po raz trzeci Rzgów okazał się lepszy na turnieju w Turku zwyciężając 2:0.

8 października 1991 r., z inicjatywy Ryszarda Błaszczyka i Pawła Lepczyńskiego, odbyło się zebranie założycielskie Gminnego Klubu Sportowego. Postanowiono nawiązać do dawnej nazwy „Sokół”. Podjęto decyzję, że będzie to klub jednosekcyjny, swoją działalnością obejmie teren całej gminy, gdzie członkiem mógł zostać każdy jej mieszkaniec. Drużyna została zgłoszona do rozgrywek w lidze okręgowej konińsko-kaliskiej. Urząd Gminy zadeklarował dofinansowywać działalność klubu. Drużyna trenowała w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Rzgowie.

Prezesem Klubu został Paweł Lepczyński, wiceprezesem do spraw organizacyjnych – Jacek Sakowski, sekretarzem – Tomasz Graczyk, skarbnikiem – Józef Popiela, a członkami – Ryszard Błaszczyk i Waldemar Tubacki.

Zespół reprezentowany był przez: Jarosława Balcerzaka, Romana Szczepaniaka, Pawła Czajkę, Tomasza Graczyka, Janusza Pawlaczyka, Jacka Siepkę, Jacka Fabiszaka, Jacka Sakowskiego, Andrzeja Bajołka, Bronisława Waleriańczyka, Andrzeja Fabiszaka oraz Artura Szczepaniaka.

Przeciwnikami „Sokołów” w lidze, oprócz znajomych z Malanowa, były zespoły „Maraton” Turek i „Calisia” Kalisz.

W marcu 1992 roku drużyna ze Rzgowa brała udział w Pucharze Polski Kobiet i Mężczyzn na szczeblu wojewódzkim, pokonując wszystkiego zespoły z grupy B:

GKS „Sokół” Rzgów  –  ZSB Konin  2:0
GKS „Sokół” Rzgów  –  KW Policja Konin  2:1

Dzięki tym wynikom dotarła do półfinału, który odbył się 29.03.1992 r. w Słupcy. Spotkanie to zakończyło się następująco:

GKS „Sokół” Rzgów  –  TKKF Senior Słupca  0:2
GKS „Sokół” Rzgów  –  MKS „TUR” II  2:1

W półfinale zajęli drugą lokatę grupy I, co nie pozwoliło jej na dalszy awans do finału i jednocześnie wykluczyło start w zawodach makroregionu. W klasyfikacji końcowej drużyna ze Rzgowa zajęła wysoką czwartą pozycję z biorących udział 12 zespołów województwa konińskiego.


W kwietniu tego samego roku siatkarze ze Rzgowa wywalczyli tytuł mistrza województwa LZS. Impreza odbyła się w ZSR w Kaczkach Średnich. Drugie miejsce wywalczyła drużyna gospodarzy, trzecie z Malanowa, a czwarte z Rychwała.
Mistrz województwa grał w składzie: P. Czajka, J. Fabiszak, R. Szczepaniak, J. Pawlaczyk, A. Szczepaniak, J. Dopierała, J. Balcerzak.

„Sokoły” ze Rzgowa uczestniczyły w wielu amatorskich rozgrywkach LZS w piłce siatkowej mężczyzn.
W 1999 roku finały LZS odbyły się w Kawnicach, gdzie udział wzięło 11 zespołów, a reprezentacja ze Rzgowa wywalczyła czwarte miejsce. Tym razem drużynę „Sokołów” reprezentowali: K. Wiśniewski, T. Graczyk, B. Waleriańczyk, D. Siepka, A. Fabiszak, T. Marcinek, Z. Siepka, M. Woźniak, Ł. Woźniak.

Jednymi z bardziej wyróżniających się siatkarzy wywodzących się ze Rzgowa byli: G. Kasznia, J. Szczepaniak, J. Czajka, Z. Wąchnicki, J. Kasznia, R. Błaszczyk, którzy w latach 1966 – 1972 grali w zespole „Energetyk” Konin na szczeblu ligi międzyokręgowej.
R. Błaszczyk i R. Szczepaniak reprezentowali III-ligowy zespół „Zagłębie” Konin, W. Zaprzelski – II-ligową „Calisię” Kalisz, J. Balcerzak – ZSR Kaczki Średnie, III-ligowe „Zagłębie” Konin oraz II-ligowy „Stal” Grudziądz.

W latach 2000 – 2006 Klub Sportowy zaprzestał swojej działalności i ograniczył się do występów w gminnych okolicznościowych turniejach w piłce siatkowej oraz piłce nożnej, zajmując czołowe lokaty (I miejsce w Mikołajkowym Turnieju Siatkówki o Puchar Wójta Gminy Rzgów – 2004 r., 2007 r., IV miejsce w Turnieju Siatkówki o Puchar Dyrektora Gimnazjum w Rzgowie z okazji XIII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – 2005 r., II miejsce w Towarzyskim Turnieju Siatkówki „Na pożegnanie lata” w Kowalewku – 2006 r., I miejsce w Turnieju Siatkarskim o Puchar Wójta Gminy Rzgów w Osieczy – 2007 r., III miejsce w Turnieju Piłki Nożnej Sołectw Gminy Rzgów o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy – 2007 r.).

W kwietniu 2007 roku, z inicjatywy Tomasza Marcinka, Wiktora Nawrockiego i Wojciecha Koszala, odbyło się zebranie, podczas którego podjęto decyzję o reaktywowaniu Klubu Sportowego. Nawiązano do dawnej nazwy „Sokół”.

W dniu 13 lipca 2007 roku odbyło się zebranie wyborcze Klubu Sportowego „Sokół” Rzgów, na którym wybrano nowy zarząd Klubu. Prezesem Klubu został Wiktor Nawrocki, zastępcą prezesa – Tomasz Marcinek, sekretarzem – Łukasz Ościsłowski, skarbnikiem – Adrian Woźniak oraz członkowie – Piotr Kasznia i Eryk Wąchnicki.

Swoją działalnością obejmuje teren całej gminy, gdzie członkiem może zostać każdy jej mieszkaniec. Drużyna seniorów w składzie: Tomasz Marcinek (kapitan), Tomasz Graczyk, Piotr Kasznia, Remigiusz Ignaczak, Jarosław Balcerzak, Tadeusz Waleriańczyk, Roman Szczepaniak, Bronisław Waleriańczyk i juniorów w składzie: Adam Kin (kapitan), Szymon Szczepaniak, Michał Foltyniewicz, Damian Andrzejewski, Mateusz Siepka, Oktawian Dopierała, Krzysztof Głuchowski, Jakub Dopierała zostały zgłoszone do rozgrywek w Regionalnym Grand Prix w piłce siatkowej organizowanej przez TKKF Starówka Konin.

Image
Fot.2: Drużyna KS Sokół Rzgów - seniorzy, w sezonie 2007/2008


W rozgrywkach Gminnej Ligi Halowej Piłki Nożnej sekcje piłki nożnej reprezentują: Łukasz Ościsłowski, Eryk Wąchnicki, Kamil Klimczak, Adam Bojarski, Piotr Włodarczyk, Artur Budziński, Łukasz Kopaczewski, Michał Kopaczewski, Wojciech Klichamer, Adam Kin, Zbigniew Siepka – I zespół, oraz Piotr Waleriańczyk, Marcin Kampa, Mateusz Grabka, Jakub Jakubowicz, Szymon Jakubowicz, Tomasz Kasprzak, Krzysztof Wojciechowski, Piotr Tomczak – II zespół.. Drużyny trenują w hali sportowej Gimnazjum w Rzgowie.

Image
Fot.3: Drużyna KS Sokół Rzgów II w rozgrywkach piłki nożnej, w sezonie 2007/2008


Klub Sportowy „Sokół” Rzgów
NIP: 665-28-47-085
REGON: 300692260Źródła:
1)  Relacja ustna przeprowadzona z Władysławem Wysockim z dn. 05.01.2006 r.
2)  Legitymacja Nr 12/96 z dn. 02.03.1996 r.
3)  125 lat Szkolnictwa w Rzgowie, Wyd. „Apeks” s.c. Konin 1999, s. 10.
4)  „Sokoły” ze Rzgowa, „Wielkopolskie Zagłębie”, rok 1991.
5)  Protokół z zebrania założycielskiego Gminnego Klubu Sportowego w Rzgowie z dn. 08.10.1991 r.
6)  Protokół Nr 1 z posiedzenia Zarządu Gminnego Klubu Sportowego „Sokół” w Rzgowie
     z dn. 11.10.1991 r.
7)  Komunikat końcowy Pucharu Polski Kobiet i Mężczyzn na szczeblu wojewódzkim, rok 1992.
8)  Kaczki przegrały, „Wielkopolskie Zagłębie”, 7-13.04.1992 r., Nr 15.
9)  Amatorska siatkówka w Kawnicach, „Wielkopolskie Zagłębie”, z dn. 20.04.1999 r.
10)  Protokół z zebrania założycielskiego Klubu Sportowego w Rzgowie z dn. 18.04.2007 r.
11)  Protokół 1/2007 z zebrania Wyborczego Członków Klubu Sportowego „Sokół” Rzgów
       z dn. 13.07.2007 r.


Opracowanie tekstu:  TOMASZ MARCINEK
< Poprzedni   Następny >
Wejdź

Wejdź

Wejdź

Logo
Wejdź

Wejdź

Wejdź
Wejdź

Wejdź
Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź