Advertisement
   GALERIA FOTOGRAFII  |  MAPA SERWISU  |  KONTAKT  |  BIP   
Sobota 9 Grudnia 2023
  

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Image

Wejdź

Wejdź - Gminny Klub Sportowy Rzgów

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wejdź

Wyszukiwarka
AKTUALNOŚCI arrow OŚRODEK DORADZTWA ROLN. arrow Uwaga Rolnicy  sprawa priorytetowa.
Uwaga Rolnicy  sprawa priorytetowa. Drukuj E-mail
Dnia 22 sierpnia br., od godz. 9:30 w biurze ODR w Rzgowie pan Piotr Kałużny (Stacja Chemiczno-Rolnicza) będzie zbierał próbki gleby do badania zasobności – czyli potocznie analiza składu gleby i oznaczenie pH. Można zbadać pola i łąki.
Proszę to potraktować bardzo poważnie i zrobić sobie taki pomiar zasobności na zawartość azotu, fosforu i potasu oraz zmierzyć pH. Proszę panów sołtysów o nagłośnienie tej sprawy.
Analiza składu gleby będzie wymagana od 2014 roku, kiedy to wejdzie Integrowana Ochrona Roślin obowiązkowa dla wszystkich Rolników. Jednym z wymagań jest właśnie dokument potwierdzający, że rolnik wie „jakie ilości makroelementów zawiera jego ziemia” i że nie stosuje nawozów i Ś.O.R. w nadmiarze.
Wiadomo ogólnie, że nawozów nie stosuje się w nadmiarze, bo są drogie. Ale trzeba też wiedzieć, że przy niskim pH rośliny mają utrudniony dostęp do NKP. Nie pobierają odpowiedniej ilości nawozów, bo gleba jest kwaśna. I wtedy zastosowanie nawozów, w zdawałoby się odpowiedniej dawce,też jest zaliczone do marnotrawstwa i zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych. To co roślina nie pobierze spływa do rzek itp.
Proszę nie liczyć, że na wiosnę uda się zrobić takie badanie (zwykle tak bywało), bo w tym roku wiosny nie było praktycznie i siew zbóż odbywał się, jak sami Państwo wiecie, „na wariackich papierach”. Nie było czasu na zrobienie pomiaru zasobności (taka sytuacja może się przecież powtórzyć na wiosnę). Proszę skorzystać z okazji i przywieść próbki do badania.
Koszt jednej próbki z roślinopola to 11, 56 zł. Można zrobić badanie dla 2-3 pól, na których zboża słabo rosną.
Dokument z badania zasobności gleby ważny jest przez 4 lata!
P.S. proszę o rozpowszechnianie między sobą tej informacji, laskę do pobierania prób można wypożyczyć z biura ODR (kartoniki do próbek i dokumenty do wypełnienia też).
Wyjaśnienia:
NKP – azot, potas, fosfor
Ś.R.O. – środki ochrony roślin
Roślinopole – 0,20 ha kukurydzy, ale też 3,75 ha łubinu.

Więcej informacji Liliana 665861602 lub biuro ODR Rzgów 63 2415093.
Ogłoszenie dostępne jest na stronie www.gminarzgow.pl – zakładka Ośrodek Doradztwa Rolniczego
< Poprzedni   Następny >